V skratke
- V siedmich z ôsmich krajských miest obhájil post doterajší primátor. Jedinou zmenou je Trnava.
- Trnavu povedie prvýkrát v histórii žena – Eva Nemčovská získala 60,47 %. Doterajší primátor Peter Bročka po dvanástich rokoch nekandidoval.
- Bratislava: Matúš Vallo 64,36 %, minister dopravy Jozef Ráž 32,32 %.
- Najtesnejšie to bolo v Banskej Bystrici – Jána Noska delilo od Diany Javorčíkovej 1 038 hlasov.
- Najnižší víťazný podiel má Ladislav Lörinc v Košiciach (39,89 %) a Peter Fiabáne v Žiline (41,22 %).
- Účasť v obecných voľbách bola 48,44 %, teda vyššia než v župných (46,56 %).
Prehľad: kto povedie krajské mestá
| Mesto | Zvolený primátor | Hlasy | Podiel | Podpora | Druhý v poradí |
|---|---|---|---|---|---|
| Bratislava | Matúš Vallo | 121 846 | 64,36 % | Team Bratislava, PS, SaS, Demokrati | Jozef Ráž – 32,32 % |
| Trnava | Eva Nemčovská | 13 411 | 60,47 % | nezávislá | Branislav Baroš – 30,87 % |
| Trenčín | Ján Forgáč | 12 413 | 69,17 % | nezávislý | Miloš Mičega – 23,42 % |
| Nitra | Marek Hattas | 13 459 | 50,66 % | Tím Kraj Nitra, PS, KDH, SaS, Demokrati, SLOVENSKO, OKS | Igor Kršiak – 39,07 % |
| Žilina | Peter Fiabáne | 11 854 | 41,22 % | nezávislý | Rastislav Johanes – 28,52 % |
| Banská Bystrica | Ján Nosko | 12 629 | 46,78 % | nezávislý | Diana Javorčíková – 42,94 % |
| Prešov | František Oľha | 12 125 | 40,69 % | PS, Demokrati, DS-ODS | Pavel Hagyari – 24,12 % |
| Košice | Ladislav Lörinc | 27 364 | 39,89 % | Košická strana | Jaroslav Polaček – 21,52 % |
Trnava: koniec dvanásťročnej éry
Jediná zmena na čele krajského mesta sa odohrala v Trnave – a nebola to prehra.
Peter Bročka viedol mesto od roku 2014 a v roku 2022 obhájil post tretíkrát s 44,70 percenta. Do tohtoročných volieb už nenastúpil. Jeho zástupkyňa Eva Nemčovská získala 13 411 hlasov, teda 60,47 %, a stáva sa prvou ženou na čele Trnavy.
Druhý skončil Branislav Baroš s 6 848 hlasmi (30,87 %). Pre neho je to druhý neúspešný pokus – v roku 2022 skončil za Bročkom s 33,62 percenta.
Bratislava: Vallo zdvojnásobil ministrov výsledok
Najsledovanejší súboj sa odohral v hlavnom meste. Proti Matúšovi Vallovi, ktorý Bratislavu vedie od roku 2018, nastúpil minister dopravy Jozef Ráž, nominant Smeru-SD, ktorý kandidoval ako nezávislý.
Výsledok nebol tesný. Vallo získal 121 846 hlasov (64,36 %), Ráž 61 183 hlasov (32,32 %) – teda presne polovicu. Zvyšní štyria kandidáti dokopy nedosiahli ani tri percentá, pričom dvaja z nich, mestský poslanec Martin Winkler a Miroslav Heredoš, svoju kandidatúru pred voľbami stiahli; Winkler podporil Ráža. Ich mená však na hlasovacích lístkoch zostali a hlasy, ktoré dostali, sa započítali.
Banská Bystrica: rozdiel 1 038 hlasov
Najtesnejší výsledok spomedzi krajských miest priniesla Banská Bystrica. Doterajší primátor Ján Nosko, ktorý mesto vedie od roku 2014, získal 12 629 hlasov (46,78 %).
Tesne za ním skončila Diana Javorčíková s 11 591 hlasmi (42,94 %), za ktorou stáli Progresívne Slovensko, SaS, Demokrati, hnutie Slovensko a OKS. Rozdiel predstavuje 1 038 hlasov, teda necelé štyri percentuálne body.
Košice a Žilina: víťazstvo s necelými 42 percentami
V Košiciach obhájil post Ladislav Lörinc s 27 364 hlasmi (39,89 %). Druhý skončil jeho predchodca v úrade Jaroslav Polaček, ktorý mesto viedol v rokoch 2018 až 2022, s 14 766 hlasmi (21,52 %). O post sa uchádzalo osem kandidátov.
Rovnako osem kandidátov bolo aj v Žiline, kde Peter Fiabáne obhájil kreslo s 11 854 hlasmi (41,22 %). Druhý Rastislav Johanes dostal 8 203 hlasov (28,52 %).
Na Slovensku sa primátor volí jednokolovo – stačí relatívna väčšina, druhé kolo sa nekoná. Preto môže mesto viesť človek, ktorého podporili necelé dve pätiny voličov.
Nitra: Hattas tesne nad polovicou
V Nitre obhájil post Marek Hattas. Získal 13 459 hlasov (50,66 %) – tesne nad polovicou odovzdaných hlasov. Dopyt „voľby Nitra“ patril podľa Google Trends v nedeľu ráno k najvyhľadávanejším na Slovensku.
Druhý Igor Kršiak dostal 10 379 hlasov (39,07 %). Kandidáti boli štyria.
Odkiaľ sú čísla
Údaje pochádzajú z oficiálnych priebežných výsledkov Štatistického úradu Slovenskej republiky zverejnených na volbysr.sk, aktualizovaných 25. októbra 2026 o 5:00 SEČ. V tom čase bolo spracovaných 2 910 z 2 921 obcí, teda 99,62 percenta.
Voľby do orgánov samosprávy obcí aj do orgánov samosprávnych krajov sa konali v sobotu 24. októbra 2026 na základe rozhodnutia predsedu Národnej rady SR č. 145/2026 Z. z.