V skratke
- V sobotu 24. októbra 2026 sa konali spojené voľby – do orgánov samosprávy obcí aj do orgánov samosprávnych krajov.
- Všetkých osem doterajších predsedov samosprávnych krajov obhájilo svoj post. Ani jeden kraj nezmenil župana.
- Najtesnejší súboj bol v Košickom kraji: Rastislav Trnka získal 32,00 %, druhý Marián Porvažník 30,70 %. Rozdiel: 3 117 hlasov.
- Najvyššiu podporu má Juraj Droba v Bratislavskom kraji – 70,96 %.
- V Prešovskom kraji skončil druhý Milan Mazurek z Republiky s 35,18 % a 100 131 hlasmi – najsilnejší výsledok krajnej pravice v týchto voľbách.
- Účasť: 46,56 % v župných voľbách a 48,44 % v obecných.
Osem krajov, osem obhájených kresiel
Župné voľby 2026 skončili bez jedinej zmeny na čele kraja. Všetci ôsmi predsedovia, ktorí do volieb vstupovali ako úradujúci, mandát obhájili.
Z hľadiska politickej podpory sa kraje rozdelili takto: štyroch víťazov podporili strany dnešnej opozície (Bratislavský, Trnavský, Žilinský a Prešovský kraj), dvoch strany vládnej koalície (Trenčiansky a Nitriansky kraj) a dvaja kandidovali ako nezávislí (Banskobystrický a Košický kraj).
Kompletné výsledky po krajoch
| Kraj | Zvolený predseda | Hlasy | Podiel | Podpora |
|---|---|---|---|---|
| Bratislavský | Juraj Droba | 188 732 | 70,96 % | SaS, PS, Demokrati, Team Bratislava |
| Trnavský | Jozef Viskupič | 103 083 | 54,04 % | PS, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS |
| Trenčiansky | Jaroslav Baška | 119 827 | 57,44 % | SMER – SD, HLAS, REPUBLIKA, SNS |
| Nitriansky | Branislav Becík | 115 058 | 50,47 % | HLAS, SMER – SD, SNS, REPUBLIKA, PRAVDA, Bratia Slovenska |
| Žilinský | Erika Jurinová | 134 617 | 52,06 % | SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ, NOVA, PS, SaS, KDH, Demokrati, Konzervatívci, OKS, DS-ODS |
| Banskobystrický | Ondrej Lunter | 135 971 | 64,81 % | nezávislý kandidát |
| Prešovský | Milan Majerský | 138 819 | 48,77 % | KDH, SLOVENSKO, SaS, ZA ĽUDÍ, Konzervatívci, PS |
| Košický | Rastislav Trnka | 76 421 | 32,00 % | nezávislý kandidát |
Košice: rozhodlo 3 117 hlasov
Jediná skutočná dráma sa odohrala na východe. Rastislav Trnka, ktorý Košický kraj vedie od roku 2017 a kandidoval bez straníckej podpory, získal 76 421 hlasov (32,00 %). Druhý Marián Porvažník, za ktorým stála široká koalícia Progresívneho Slovenska, hnutia Slovensko, SaS, KDH, Demokratov, ZA ĽUDÍ, OKS a DS-ODS, dostal 73 304 hlasov (30,70 %).
Rozdiel 3 117 hlasov, teda 1,3 percentuálneho bodu, je najtesnejší výsledok týchto župných volieb. O víťazovi sa rozhodovalo až nadránom – Štátna komisia pre voľby navyše v sobotu večer predĺžila hlasovanie vo viacerých okrskoch Banskobystrického, Trenčianskeho, Košického a Žilinského kraja, takže priebežné výsledky z týchto krajov sa začali zverejňovať neskôr.
Prešov: Mazurek prekročil stotisíc hlasov
Druhý najsledovanejší súboj sa odohral v Prešovskom kraji, kde sa o post uchádzalo jedenásť kandidátov – najviac zo všetkých krajov.
Vyhral doterajší župan Milan Majerský so 138 819 hlasmi (48,77 %). Druhý skončil Milan Mazurek z Republiky so 100 131 hlasmi a 35,18 %. Rozdiel medzi nimi je 38 688 hlasov.
Pre kontext: Mazurekov výsledok je najvyšší, aký v týchto župných voľbách dosiahol kandidát krajnej pravice. Druhý najlepší výsledok Republiky zaznamenal Miroslav Suja v Banskobystrickom kraji – 31 465 hlasov, teda 14,99 %.
Bratislava na jednej strane, Košice na druhej
Rozptyl výsledkov je pozoruhodný. Juraj Droba obhájil Bratislavský kraj so 70,96 % – vyše šesťnásobkom toho, čo získal druhý Rastislav Gajarský (30 695 hlasov, 11,54 %), ktorého podporili SMER – SD, HLAS a SNS.
Naproti tomu Rastislav Trnka vyhral Košický kraj s 32 percentami, teda najnižším podielom spomedzi všetkých ôsmich víťazov. Slovenské župné voľby sú jednokolové – na víťazstvo stačí relatívna väčšina a druhé kolo sa nekoná.
Účasť: necelá polovica voličov
Do župných volieb prišlo 2 085 145 z 4 477 457 oprávnených voličov, čo je 46,56 %. Spracovaných bolo všetkých 6 029 okrskov, teda 100 percent.
V obecných voľbách, ktoré sa konali v ten istý deň, bola účasť o niečo vyššia – 48,44 %, teda 2 149 113 voličov z 4 436 065. K nedeli ráno bolo spracovaných 2 910 z 2 921 obcí (99,62 %).
Rozdiel medzi oboma číslami je bežný: starostu a primátora pozná volič spravidla lepšie než kandidátov na župana, a v menších obciach býva účasť výrazne vyššia.
Odkiaľ sú čísla
Všetky údaje v tomto článku pochádzajú z oficiálnych priebežných výsledkov Štatistického úradu Slovenskej republiky zverejnených na stránke volbysr.sk. Výsledky volieb predsedov samosprávnych krajov boli aktualizované 25. októbra 2026 o 3:40 SEČ pri 100 % spracovaných okrskov, údaje o obecných voľbách o 5:00 SEČ.
Voľby vyhlásil predseda Národnej rady SR rozhodnutím č. 145/2026 Z. z. z 23. júna 2026 a konali sa podľa zákona č. 180/2014 Z. z. o podmienkach výkonu volebného práva.